Kitesurfing w Kenii, Diani Beach

KiteMotion Blog Kitesurfing w Kenii, Diani Beach

Jambo Wszystkim! Na początek parę słów o nas!

Od jakiegoś czasu podróżuję po świecie, pływamy na kite oraz uczę początkujących jak zrobić pierwsze ślizgi na kajcie. Razem z Kitemotion.pl Polską szkołą kite w Kenii organizuję również wyjazdy w różne egzotyczne miejsca. Niedawno wróciłam ze Sri Lanki, gdzie po raz kolejny spędziłam prawie całe lato pływając i poznając okoliczne spoty. Dotychczas odwiedziłam już takie miejsca jak Tajlandia, Grecja , Sri Lanka, Egipt, Wenezuela oraz opisaną poniżej Kenię. Ponieważ spot na miejscu jest fantastyczny, postanowiłam pokazać jak wygląda życie na miejscu i warunki do pływania w tym jeszcze mało popularnym miejscu. Będę na pewno wrzucać stopniowo informację na bloga… Dlaczego warto odwiedzać ? ponieważ zdradzę przydatne informacje o kraju, oraz cenne wskazówki, które ułatwią planowanie urlopu w jednym z piękniejszych miejsc Afryki!

Troszkę o Państwie

Kenia jest krajem położonym w Afryce Wschodniej, nad Oceanem Indyjskim i należy do bogatszych państw afrykańskich. Dzięki obecności wielu kultur, jest tu bardzo różnorodnie – każdy znajdzie wiele piękna w tym niesamowitym kraju. Turystów kusi nie tylko turkusowy kolor najcieplejszego na świecie oceanu, ale także niesamowite bogactwo raf koralowych. Kenia jest znana głównie z safari, które noszą miano najlepszych na świecie. Od lat ludzie przyjeżdżają tutaj „wygrzać się „na plaży w cieniu palm kokosowych, a następnie ruszyć z kamerą w poszukiwaniu „wielkiej piątki” i zobaczyć z bliska to, co na co dzień ogląda się w National Geographic. Sama odbyłam kilkukrotnie takie safari w jednym z popularniejszych parków Kenii i zdecydowanie polecam. Jeżeli sam wybierasz się na safari w Kenii koniecznie napisz do nas, pomożemy na tyle ile to możliwe! mieszkając ma miejscu i organizując takie wypady dla znajomych i klientów szkoły mamy  dostęp do najkorzystniejszych cen i tylko sprawdzonych przewodników!

42 plemiona w Kenii to dopiero początek

Kenia zamieszkana jest przez aż 42 plemiona różniące się od siebie pod wieloma względami. Wszystkie plemiona mają swój odrębny język, wiarę, kulturę i tradycję. Najbardziej popularne jest plemię Masajów i Kikuju, które zamieszkują także okoliczne wioski nieopodal plaży Diani, gdzie znajduje się polskojęzyczna baza kite Kitemotion . Wielokrotnie spotkacie tu wesołych i „kolorowych” Masajów na plaży, którzy po długich rozmowach i sesjach fotograficznych spróbują sprzedać Wam pamiątkowe bransoletki lub ręcznie robione wisiorki do kluczy.

Najlepszą porą do podróżowania po Kenii są miesiące grudzień – marzec. Pora deszczowa występuje dwukrotnie w ciągu roku: tzw. krótka (od października do końca listopada) oraz długa (od marca do maja). Najzimniejsze miesiące to lipiec i sierpień, najcieplej jest w grudniu i styczniu.

Od niedawna Kenia coraz częściej pojawia się w mediach w kontekście kitesurfingowym. Doskonałe warunki wiatrowe i dobra infrastruktura przyciągają kitesurferów z całego świata, dzięki czemu miejsce się rozwija. Przejedźmy jednak do konkretów czyli tego co kitesurferów interesuje najbardziej:

Warunki na spocie – czyli gdzie jest ten wiatr?

W okresie od grudnia do końca lutego na miejscu wieje monsun Kaskazi, który jest gwarancją pewnego pływania. Wieje codziennie, zaczyna się o godzinie 11 rano i wieje od 18 do 24 węzłów o niezmiennym kierunku z północnego wschodu. Z dziewczynami używamy z reguły latawców w rozmiarze 7m2 – 11m2 , a faceci 9m2 – 14m2. Dzięki temu, że wieje side onshore, wiatr jest równiutki jak z suszarki i o właśnie takiej temperaturze. Występuje także drugi sezon wiatrowy od czerwca do końca sierpnia, wtedy także można przylecieć do naszej szkoły, wynająć sprzęt, skorzystać z lekcji albo storgau i rescue.

Plaża Diani na której znajduje się nasza szkoła jest zdecydowanie najpiękniejszą plażą w Kenii. To aż 40km wybrzeża pokrytego śnieżnobiałym piaskiem o pudrowej konsystencji. Woda w okresie od grudnia do marca nagrzana jest aż do 28 stopni co daje ogromny komfort pływania i uczenia się bez użycia pianek. Błękitna i przejrzysta woda zachęca także do porannego nurkowania z rurką w poszukiwaniu wielkich żółwi morskich, rozgwiazd i delfinów, które można spotkać tuż za rafą koralową.

Spot kitesurfingowy przed szkołą jest łatwy do nauki, a także treningu freestyle. Ze względu na płytką wodę przy odpływie pływa się w wodzie „do pasa”. Niski stan wody, to także bardzo płaska woda, więc nawet najbardziej wybredni nie będą mogli narzekać na czop.

Podczas przypływu woda pokrywa większość plaży, jest głebiej i powstaje małe zafalowanie. Na pobliskiej rafie tworzy się wtedy idealna fala do nauki. Głęboka woda i powiększająca się wraz z przypływem fala to idealne warunki do pływania strapless. Co bardzo ważne, to nawet podczas sezonu świątecznego, kiedy na miejscu jest najwięcej turystów, spot pozostaje niezatłoczony, ponieważ wciąż jest to mało znane miejsce.

O warunkach wiatrowych i bardziej szczegółowo napiszę w następnych postach.

Wszystkich zainteresowanych wyjazdem do Kenii zapraszam do kontaktu ze mną: kontakt@kitemotion.pl W razie możliwości będę wszystkim odpisywać i pomogę zorganizować fajny wyjazd w to nieoczywiste miejsce.

Komentarze

Nadchodzące wyjazdy

Galerie poprzednich wyjazdów

Bądź na bieżąco

Śledź nasze profile w mediach społecznościowych, by zawsze dowiedzieć się pierwszym o nowych wyjazdach, promocjach i kitecampach